Lilyfontein Newsletter 3.04 8 August 2018



8 August 2018

Dear Parents,
Please take note of the following:

Public/School Holiday
Wishing all the women of Lilyfontein a lovely Women's Day.

Sports Photographs
Please note that school photo's are next week.  Photos are to be taken in full sports kit:
16th August: All High School teams + Primary Cricket and Netball 
17th August: Remainder of all Primary School teams 

Debating: The East London round of the World Scholars Cup
Congratulations to Adon Parker, Aiden Young and Daniel du Plessis on coming 5th overall in the Debating Section of the WSC and going through to the second round which will take place in Durban in October. Adon Parker must be further congratulated on being placed 5th overall as one of the best speakers.

Congratulations to the Junior team: Bonolo Ramela, Yonda Nonyathi and Liyabona Mlungwana for also going through to the second round. Iman Mciteka and Siphosethu Jikwas participated without a third member of the team and did extremely well as a two-girl team.

All the participants were awarded many gold and silver medals for different rounds (essay writing as a team, scholar’s bowl) science, arts, literature, history etc.

Interact: Induction Dinner
The Induction Dinner was well run by the outgoing Board for 2017/2018. Congratulations must be given to the outgoing President, Matthew Barnard, and his board on an excellent year. 
The new Board for the year 2018/2019 is:
President: Jordan Ekron
Vice President : Unam Ndiki
Treasurer: Jaydee Nicholson
Secretary: Melissa Hayward
Portfolio Holders: Curtis Kleinhans, Caleb Van Tonder, Adon Parker, Siphosethu Jikwa, Julia Wood

Adventure Race 2018: Reply slips
It's that time of the year again - Adventure Race time - and we need you! Please ensure that the Marshall Reply Slips sent home are handed in to the Front Office as soon as possible. We need as much help on the day, as possible.

Adventure Race 2018:  Venue is announced



Adventure Race 2018: Call for Sponsors - T-shirt, prizes, goodie bags
A big thank you to all those parents and friends of Lilyfontein who have already sponsored, sent prizes, goodies for the goodie bags and sponsored a spot on the Adventure Race T-shirt. If you are interested in partnering with us for this fantastic event please contact us urgently as we are looking for:
T-shirt SPONSORS
- One placement on the T.shirt sleeve available @R5 000
- Ten placements on the back of the T.shirt available @R2 500
Prize SPONSORS
- Any gift for 4 people in a team
Goodie Bag SPONSORS
- 450 branded items that can be placed into the goodie bag
General SPONSORSHIP
- Cash donations welcome
- Products to assist with event set up
- Services to assist with pre-event and on the day set up
Please view link to see full SPONSORSHIP PROPOSAL



Lilyfontein Rugby and Netball SEVEN'S Tournament



Support our U13 cricket team fundraiser




Advertise with us in our annual LYNX Publication





NEWS


Congratulations to Skye Bosazza and Ethan Jackson who have been selected to represent Buffalo City Surfriders, (u16 girls and boys divisions respectively) to surf at SA Champs in October in J-Bay.

Excellent results from the Spur Schools MTB series! Lilyfontein is sitting 2nd in the log after the #2 event. 1 more to go! Please enter the final event taking place on the 12th August at Hillview  Cycle Park.

SPORTS RESULTS

Hockey
-u13 Boys vs St John's won 3-1

u9 Boys Festival hosted by Lilyfontein School
u9a
- vs Dale A lost 0-1
- vs Dale B won 2-0
- vs Stirling A lost 0-1
- vs Merrifield A lost 0-1
u9B
- vs Stirling B lost 1-5
- vs Merrifield B Drew 1-1
- vs Stirling C Drew 0-0

Netball
- u9A vs KHS lost 0-7
- u9B vs KHS lost 0-4

Emeraldvale 19 km cycle event - held on 5 August 2018
Kirsten Nash
- 2nd U15 girl
- 3rd lady overall

Emeraldvale 10 km cycle event 
Timothy Page
- 1st u11 boy
- 3rd overall

Harlequins Winter Club Gala
Jordyn Marr
- Silver Boys U12 50m Breastroke
- Bronze Boys U12 100m Breastroke

Keegan Marr
- Gold Boys U10 100m Breastroke
- Bronze Boys U10 50m Freestyle
- Bronze Boys U10 50m Backstroke
- Bronze Boys U10 100m Freestyle

SPUR Schools MTB Series #2_High School Results
Youth Girls A
- Kirsten Nash: 1st
- Holly Mellin: 2nd

Youth Boys A
- EJ Mollentze: 1st
- Hein Weyer: 4th

Youth Girls B
- Anya Nash: 1st

Youth Boys B
- Sabro Atakligan: 1st
- Dane Lemmer: 6th

Junior Boys
- Matthew Niemand: 4th
- Alastair Connet: 5th

SPUR Schools MTB Series #2_Primary School Results

Nipper Boys
- Jack Bosazza: 6th
- Kevin Barnes: 7th
- Milani Manya: 11th
- Kyle Naude: 13th
- Ethan Jackson: 14th
- Conor Moore: 16th .
- Oliver Pascoe: 18th
- Caleb Emslie: 19th
- Liam Squire: 21st

Nipper Girls
- Julia Saayman: 2nd

Sub Nipper Boys
- Daniel Heger: 12th
- Jensen Jansen: 14th
- Ryan Moore: 15th
- Daniel Marais: 19th

Sub Nipper Girls
- Emily Kate Reed: 6th
- Zinde Amalia Hasjedal Ramadrio: 8th

Sprog Boys
- Timothy Page: 3rd
- Albert Beukman: 9th

Sprog Girls
- Emily Connet: 7th
- Anelisiwe Langa: 8th

Sub Junior Boys
- Teo Bosazza: 1st

Sub Junior Girls
- Megan Emslie: 1st
- Ande Langa: 5th

Yours faithfully
MR N ELS
Principal

Ranger Day Celebrating 40 Days with the grade 12's

2018/08/08

  • U/9 Girls Hockey Festival at Stutterheim
  • U/11 Girls Hockey vs Stirling (A)
  • Primary Rugby vs Grens (A)
  • Grade 3 Mini Adventure Race
  • Grade 0 outing to Inkwenkwezi
  • HS Tennis vs Stirling 3 (A)


2018/08/09

  • WOMEN'S DAY


2018/08/10

  • SCHOOL HOLIDAY
  • EL District School XC Champs (TBC)


2018/08/12

  • Pink Fairy Adventure Race


2018/08/13

  • Grade 1-7 Maths Conquesta
  • Boys U16 Hockey vs Merrifield (A)


2018/08/14

  • Grade 1-3 English Conquesta
  • U/10 Boys Hockey Festival (H)
  • U/13 Boys Hockey vs Pefferville Primary School at Buco
  • U/9 Netball vs Masakhe (A)
  • U/10 A&B Netball vs Gonubie (A)
  • U/15 Netball vs Beaconhurst (A)
  • ELSMA
  • Grade 8 Adventure Day


2018/08/15

  • Girls U14 Hockey vs Merrifield (A)
  • U/10 Girls Hockey Festival at Berlin Primary School
  • U/11 Girls Hockey vs George Randell (H)
  • U/13 Girls Hockey vs George Randell (A)
  • High School Rugby vs Baysville (H)
  • High School Hockey vs Baysville (H)
  • HS Tennis vs Stutterheim 1 (A)


2018/08/16

  • 1st Girls Hockey vs Merrifield at Astro
  • 1st Netball vs Baysville (A)
  • U/13 A&B Netball vs Voorpos (A)
  • SACEE Gr 4&5 Read out Loud at Stirling Primary
  • 2nd Netball vs Baysville (A)
  • High School Sport Photographs


2018/08/17

  • Pre-Primary Outing to Inkwenkwezi
  • Leaders Camp
  • PS Tennis vs Stirling C (H)
  • Primary School Sport Photographs.


2018/08/18

  • U/12 Rugby Final Trials - TBC
  • BCM Mega District Schools Cross Country Champs - All Ages T.B.A.
  • BCM Mega District Schools XC Champs (TBC)
  • U7/8 Komga Junior Bulletjie Rugby


2018/08/19

  • Buco Adventure Race


2018/08/20

  • PS Interhouse Hockey Boys & Girls (H)


2018/08/21

  • HS Interhouse Hockey Boys and
  • Girls (H)
  • U/9 Boys Hockey Festival at Selborne Primary
  • U/13 Boys Hockey vs Stirling (A)
  • Grade 5 Adventure Day
  • U/9 Netball vs Central (H)
  • U/15 Netball vs Gonubie (H)


2018/08/22

  • HS Tennis vs Stutterheim 2 (A)
  • U/9 Girls Hockey Festival at Gonubie Primary School
  • U/13 Girls Hockey vs Kingsridge (A)
  • U/11 Girls Hockey vs Stirling (H)


2018/08/23

  • Grade 6 Adventure Day
  • U/13 A&B Netball vs Beaconhurst (H)
  • 1st Netball vs Advance For Life (H)


2018/08/24

  • PS Tennis Tournament in Stutterheim
  • U/13A Hockey Girls vs Aliwal North Primary School at Buco Astro


2018/08/25

  • Primary and High School 7's Rugby (H)


 

FP = Foundation Phase
IP = Intermediate Phase
HS = High School

C L A S S I F I E D S
           
C L A S S I F I E D S

Sport Results

  • SPORT RESULTS: 10 May 2019
  • SPORT RESULTS: 03 May 2019
  • SPORT RESULTS: 18 April 2019
  • SPORT RESULTS: 05 April 2019

SPORT FIXTURES:  
Sport: Fixtures Merrifield vs Lilyfontein AWAY - 11 May 
Sport: Fixtures Kingswood - 11 May AWAY 
Sport: Fixtures SPAR Challenge Hockey - 12 May at Clarendon HS 
Sport: Fixtures Berlin - 15-16 May HOME

SPORT NEWS: Border Rugby Teams 
Congratulations to the following boys for making the Border Rugby Teams
- Luke Randall U13
- Jose Lottering U12

SPORT RESULTS:
HOCKEY vs Stirling 
Girls
U13A vs U13A lost 00 - 02
U16A lost 00 - 02
2nd drew 01 - 01
1st won 05 - 00
Boys
1st vs 3rd lost 00 - 04

RUGBY vs Stirling 
U15A lost 00 - 41
1st won 46 - 14

NETBALL vs Stirling
U15A lost 11 - 18
1st won 14 - 12 U9

NETBALL vs Centre of Excellence 
U9 won 08 - 00
U10 lost 02 - 07

NETBALL vs Gonubie
U11 lost 02 - 06

RUNNING 
Congratulations to Aiden Young Gr 11V who competed in the Mazars Diesel Depot 15km challenge on Saturday 4th May 2019 and was placed 3rd Junior in a time of 01h04m23s.

CROSS COUNTRY
Nahoon Primary 

U10 Girls 1st Crystal Kruger

NETBALL vs Komga
U11 vs Komga lost 4 – 5
U10 vs Komga lost 1 – 2

NETBALL Derby vs Port Alfred
U9B lost 02 – 04
U9A lost 01 – 10
U10 lost 02 – 10
U11 lost 03 – 07
U12 lost 02 – 15
U13 won 11 – 08
U15 lost 05 – 25
2nd lost 09 – 16
1st won 28 – 27

RUGBY Derby vs Port Alfred 
U9 won 12 – 00
U11 won 46 – 00
U13B won 24 – 00
U13A won 36 – 14
U15 lost 00 – 35
1st won 27 – 26

HOCKEY Derby vs Port Alfred 
Girls 
U9A won 06 – 03
U9B lost 01 – 03
U10 lost 02 – 04
U11 lost 01 – 02
U13B lost 00 – 02
U13A won 06 – 00
U16 won 06 – 01
2nd drew 00 – 00
1st won 04 – 00
Boys 
U9 drew 03 – 03
U11 lost 04 – 06
U11 drew 04 – 04
U13 lost 00 – 02
1st drew 01 – 01

Read More

SPORT FIXTURES: Port Alfred vs Lilyfontein 
Please take note of time and field changes for the Derby against Port Alfred tomorrow - HOME. 
HOME 
AWAY 

SPORT NEWS: Hockey Border Teams 
Congratulations to Thabalani Metu for making the Border U13A team.

U13 CRICKET TOUR: Final Fundraiser
Please support our U13 Cricket team as they do one last push to get some cash for their big adventure coming up in the June/July holidays.

Read More

RESULTS:
HOCKEY 
U13A vs George Randell U13A won 06 – 02
U13A Boys vs Kidd’s Beach won 05 – 02 

U13B vs Gonubie B drew 00 – 00

HOCKEY -  U10 Girls Festival hosted by Clarendon Primary
vs Clarendon B Won 06 - 00
vs Crewe B Won 07 - 01
vs AW Barnes B Won 08 - 00

HOCKEY -  Vs Cambridge High School
Boys 
1st vs 3rd Lost 00 - 06
Girls 
1st vs 1st Lost 00 - 02
2nd vs 3rd Lost 01 - 02

U16A vs U16B Won 02 - 00

RUGBY - Vs Cambridge Primary School
U13 drew 07 – 07 
U11 lost 21 – 26

RUGBY - Vs Cambridge High School
1st vs 2nd won 48 – 21 
U15 vs U14A lost 05 – 35

NETBALL - Vs Cambridge High
1st vs 2nd lost 16 - 25
2nd vs 3rd lost 03 - 10 
U15A vs U15A won 14 - 07 
U14A vs U14A lost 00 - 23

RUNNING
Aiden Young, Grade 11V, took part in the Pacers 10km Road Race, on Saturday, 13th April, and came in placed 2nd Junior in a time of 40min 35sec.

TABLE TENNIS
Buffalo City Table Tennis Trials The following learners have been selected to represent the Buffalo City Squad:
Girls
- Ella Burger U13
- Janica Labuschagne U15
- Caitlyn Krull U15
Boys
- Marius Potgieter U13
- Tiaan Potgieter U15

Read More

SPORT ALERT: Gum Guards Rugby/Hockey 
Please note that the wearing of gumguards is compulsory for all rugby and hockey players. Players without a gumguard will not be allowed onto the field of play.

SPORT APPRECIATION:  Southern Cape Tour - George 
A massive thank you to all the Lilyfontein coaches, parents and sponsors that contributed to the success of the recent Southern Cape Sports Tournament from 17-22 March in George. We as the Sports Department, acknowledge the commitment from coaches and parents and are truly grateful. We also are very appreciative of the generous sponsorship from local businesses and parents. Your continued support is appreciated.

RESULTS: SCST Tour



Missing from photograph Johanna Lloyd

Hockey
Lilyfontein vs Driehoek 0 - 0 (drew)
Lilyfontein vs Die Anker 0 - 0 (drew)
Lilyfontein vs Bothaville 1 - 0 (won)
Lilyfontein vs Pioneer 0 - 1 (lost)
Lilyfontein vs Camps Bay 2 - 0 (won)
Lilyfontein vs Parklands 6 - 0 (won)
Top goal scorer Melissa Hayward with a total of 8 goals. Congratulations to our girls hockey on these excellent results, they played like
champs!
Netball
The girls played 8 games against some very tough opposition. They won 1 out of the 8 games.
Valuable lessons and fitness was gained.
Rugby
Lilyfontein vs Brandwag (Benoni) 10 - 31 (lost)
Lilyfontein vs Bothaville (North West) 19 - 32 (lost)
Lilyfontein vs Stella (Stellenbosch) 29 - 14 (won)

SPORT: Letter to Parents PS Rugby Derby Fixtures 2019
FIXTURES

SPORT: Letter to Parents HS Rugby Derby Fixtures 2019
FIXTURES

SPORTFixtures Vodacom Clarendon park U11 Rugby Festival 4-6 April
FIXTURES

SPORT: Fixtures Port Rex T.H.S vs Lilyfontein & Beaconhurst 6 April
FIXTURES

SPORT: Fixtures for Andre Vos Festival U13 Rugby 6 April
FIXTURES

Read More