Upcoming Events

 

Information Evening Grade 0-12: 21 April 2015

INFORMATION EVENING Join us to hear how Lilyfontein School’s adventure-b...

 

Past Pupils Reunion: 29-30 May 2015

It's reunion time again!  All past pupils are invited to join us fo...

Lilyfontein Newsletter 1.10: 27 March 2015

E-mail Print PDF





27 March 2015

Dear Parents,

Please take note of the following:

SCHOOL TIMES

School will end at 14:10 and buses will leave at 14:15 on Monday and Tuesday, 30 & 31 March 2015.  On Wednesday, 1 April school will close for the holidays at 10:30 and buses will leave at 11:00.

SPORT/EXTRA MURALS
Sport for the first term will end today Friday, 27 March 2015. There will therefore be no sport next week Monday and Tuesday, 30 and 31 March 2015.

CIVVIES DAY
Wednesday, 1 April 2015 will be Civvies Day.  Cost for this day is R5.  All funds raised will go towards Canaan Care Centre.

REPORTS
Grades 1 – 7: These reports will be sent home with your child/ren on Wednesday, 1 April.
Grades 8 – 12: Parents are to collect these reports between 10:30 and 11:00 on Wednesday, 1 April in the Art Room.  Please note that should you be unable to collect your child’s report, an adult is to be sent with a letter of permission from yourself to collect the report.  Thank you for your support in this matter.

MEET YOUR SGB REPRESENTATIVES
Go to our website to meet the parents that are your School Governing Body Representatives.

LILYFONTEIN IS AN ECO-SCHOOL FOR THE NINTH CONSECUTIVE YEAR
Congratulations to learners and teachers, specifically Miss Rankin and Miss Steyn, for achieving Eco-Schools status for the ninth consecutive year. The programme requires continuous effort with teachers preparing lessons and action projects on the various themes during the course of the year.  The programme is then assessed each year for compliance against international standards.


SPORT TOURS
Our 1st team hockey girls will leave today on tour to Port Elizabeth.  We wish them luck and thank you to Mr Friend and Ms Jacobs for accompanying them.

Our 1st team rugby players also leave today on tour to Trevorton.  We wish them luck and thank you to Mr Steyn and Mr Geldenhuys for accompanying them.

SPORT RESULTS

SWIMMING
6 Lilyfontein swimmers were selected to represent the Amathole Country District team which swam at a Country District Gala at Volkskool in Graaff Reinet on 14 March.
Well done to the following who were placed:
U13 Girls - Samantha Simmons : 1st Breaststroke; 2nd Butterfly; 2nd Backstroke; 2nd Freestyle; 2nd team in Individual Medley
U10 Boys - Luke Wood : 3rd Breaststroke
U9 Boys - Jordyn Marr : 3rd Boys U9 Freestyle, 1st Boys U9 Breaststroke, 1st Boys U9 Backstroke, 1st Boys U10 Butterfly; 1st  team in 2 Medley relays
Jordyn Marr also placed 3rd at the Athlone Gala Boys U9 Breaststroke

Samantha Simmons participated in the SA Nationals Level 2 Gala last weekend.  Her results were:
2nd – 200m Freestyle (Silver medal); 3rd – 50m Freestyle (Bronze medal); 5th – 100m Freestyle; 5th – 50m Butterfly

CRICKET

U13A vs Lynford Primary

  • Lilyfontein 109 all out. Calen Jansen Van Rensburg 27,Lilitha Reed 20
  • Lynford 63 all out. William Emslie 5/13 off 8 overs.
  • Lilyfontein won by 48 runs

RUGBY

1st vs Alphandale High School - Won 31 – 00
U13A Grens Rugby Festival
  • Vs Fort Beaufort Primary u13A  lost 7 – 24
  • Vs Tarkastad Primary u13A won 26 – 0
  • Vs Grens Primary u13A lost 10 – 12
  • Vs Kuswag Primary u13A won 34 – 12
U15A Grens Rugby Festival
  • Vs Cambridge u15A lost 10 – 12
  • Vs Hudson Park u15A lost 0 – 42
1st XV Practice Match vs Stirling High 1st lost 5 – 46

HOCKEY

  • U16 vs Queenstown Girls College - Lost 00 – 04
  • U16 vs Alphandale High School - Drew 00 – 00
  • U16 vs Templeton High School - Won 01 – 00
  • 1st vs Cambridge High 1st  lost 0 – 3
  • 1st vs Stirling High 1st  lost 0 – 1
  • 1st vs Queenstown Girls 1st  lost 0 – 5
TENNIS
Good luck to Gandhi Jafta who has been chosen to represent Border Schools Tennis in the TSA High Schools Tournament to be held in Pretoria from 26 March – 30 March 2015.

MOUNTAIN BIKING
Teo Bossaza finished 2nd in his age group at the recent Provincial Cross Country Mountain Bike event in East London and has been selected as part of the Eastern Cape A Team for the second National XCO event that will be held on 28 March in Pretoria.

ATHLETICS
We apologise for omitting the following results in last week’s newsletter:
Lilyfontein School comfortably won the Inter-Schools athletics day hosted by Beaconhurst School on Wednesday 11 March. Participating schools were Komga Junior, Stutterheim High School, Beaconhurst School and Lilyfontein School. Well done to all the athletes who participated.
1200m:
Boys U10 – 2nd Luke Wood; Girls U10 – 1st Josie Price
Boys U11 – 1st Joshua Niemand; 3rd Keegan Basson
Girls U11 – 1st Natasja Bremer; 2nd Kwakhanya Jango
Boys U12 – 1st Sichumile Bosman; 2nd Ross Nicholson
Girls U12 – 1st Kirsten Nash; 2nd Jaimee v/d Merwe 
Boys U13 – 3rd Eden Morgan;
Girls U13 – 2nd Anya Nash; 3rd Hayley Wolff
150m :
Boys U12 – 2nd Ross Nicholson; 3rd Calvin Putter; 
Girls U12 – 1st Kirsten Nash
Girls U13 – 1st Litha Raziya; 2nd Anya Nash
100m :
Boys U10 – 2nd Jahdiel Chitondwe;
Girls U10 – 3rd Megan Emslie
Boys U11 – 1st Joshua Niemand; 3rd Bryce Puchert;
Girls U11 – 2nd Sibulele Kentane
Boys U12 – 2nd Ross Nicholson; 3rd Wesley Onions;
Girls U12 – 1st Kirsten Nash; 2nd Jaimee v/d Merwe
Girls U13 – 1st Litha Raziya
80m  : 
Boys U7 – 2nd ImaniNkilankila; 3rd Jeddyn Lennox;
Girls U7 – 2nd Ukhona Mphothulo
Boys U8 – 1st Joshua Gifford; 4th Blessing Mnisi;
Girls U8 – 1st Kara Freitag; 3rd Logan McLaren
Boys U9 – 1st Ayabonga Nkilankila; 3rd Gregor Alexander;
Girls U9 – 1st Thabelani Metu
Boys U10 – 2nd Jahdiel Chitondwe;
Girls U10 – 3rd Megan Emslie
Boys U11 – 1st Joshua Niemand; 3rd Bryce Puchert;
Girls U11 – 1st Sibulele Kentane
Boys U12 – 2nd Ross Nicholson; 4th Wesley Onions;
Girls U12 – 1st Kirsten Nash; 2nd Jaimee v/d Merwe
Girls U13 – 2nd Litha Raziya; 4th Samantha Simmons
60m  : 
Boys U7 – 2nd Imani Nkilankila; 3rd Jeddyn Lennox;
Girls U7 – 3rd Ukhona Mpothulo
Boys U8 – 1st Joshua Gifford; 3rd Blessing Mnisi;
Girls U8 – 1st Kara Freitag; 3rd Logan McLaren
Boys U9 – 1st Ayabonga Nkilankila; 4th Gregor Alexander;
Girls U9 – 1st Thabelani Metu
4x50m Relay:
Boys U8 1st; Girls U8 1st; Boys U9 1st; Girls U9 1st; Girls U10 2nd
4x100m Relay:
Boys U11 2nd; Girls U11 1st; Boys U12 1st; Girls U12 2nd; Boys U13 4th; Girls U13 2nd
Long Jump:
Boys U10 - 1st Jahdiel Chitondwe;
Girls U10 - 1st Jordan McLaren; 3rd Juliette Price
Boys U11 – 1st Joshua  Niemand; Pawu Vena;
Girls U11 – 3rd Kwakhanya Jango
Boys U12 – 1st Ross Nicholson;
Girls U12 – 1st Kirsten Nash; 3rd Neve Hayman
Boys U13 – 2nd Nyiko Mnisi; Girls U13 – 1st Anya Nash
Shot Put:
Boys U11 – 2nd Bryce Puchert; 3rd Jesse Crane;
Girls U11 – 3rd Hope Mnisi
Boys U12 – 1st Wesley Onions; 4th Brendan Laubscher;
Girls U12 – 4th Neve Hayman
High Jump
Boys U10 – 2nd Jahdiel Chitondwe; 3rd Alupheli Jaxa
Boys U11 – 1st Joshua Niemand; 3rd Abulele Kentane;
Girls U11 – 3rd Naledi Chinamasa
Boys U12 – 2nd Ross Nicholson;
Girls U12 – 1st Kirsten Nash
Boys U13 – 3rd Seth Truter; 4th Nyiko Mnisi;
Girls U13 – 1st Anya Nash; 3rd Nicole King

Well done to all the above learners who were involved in any way in the above matches/events.



JERSEY COLLECTION:  It is time once again for us to ‘share a little warmth’, by bringing jerseys and warm clothing for those less fortunate. Please go through those cupboards and remember that if you have not worn the item in the last six months, chances are you will not!

BLOOD CLINIC: THANK YOU to all who donated blood at the clinic. 18 units were collected, but this is not a true reflection of how many donors presented, but were unable to be bled.

Thank you.
Yours sincerely
DR IW GALBRAITH
Principal



Samantha Simmons Lilyfontein

Samantha Simmons with her silver and bronze medals from the SA Nationals Level 2 Gala

27 Mar Equestrian & Paddling Cake Sale
30 Mar FP Fun Dam Gala
1 Apr PP Easter Parade
Civvies Day R5
SCHOOL CLOSES 10:30
13 Apr SCHOOL OPENS
14-17 Apr Gr.6 Adventure Camp
15 Apr Gr.7 Parent Information Eve.18:00
17 Apr PP Cake Sale
5-8 May Gr.11Nieu Bethesda

   

27-29 Mar 1st Hockey Tour to PE
27 Mar -1 Treverton Rugby Festival
18 Apr Prim. Hockey/Netball vs Balmoral (A)
Andre Vos U13 Rugby Festival at Stirling

PP = Pre-Primary
FP = Foundation Phase
IP = Intermediate Phase
HS = High School
C L A S S I F I E D S
Lilyfontein Classifieds 27 Mar 2015
C L A S S I F I E D S
w w w . l i l y f o n t e i n . c o . z a

 

JA slide show